استاد ژاپنی زبان فارسی تقدیر شد

Print
Email
با اهدای لوح تقدیر رئیس بنیاد سعدی به هیساکو تسونادا، از تلاش‌ها و زحمات بیش از ۳۰ ساله او در آموزش زبان و ادبیات فارسی و هنر خوشنویسی، تجلیل شد.
استاد ژاپنی زبان فارسی تقدیر شد

 

به گزارش آرتستور به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در مراسمی در محل رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن لوح تقدیر حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی به خانم هیساکو تسونادا، توسط رایزن فرهنگی ایران اهدا شد.

حسین دیوسالار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، در این‌برنامه ضمن تجلیل از اقدامات و فعالیت‌های این استاد زبان و ادبیات فارسی و همچنین خوشنویس فارسی گفت: ایران‌شناسان، اسلام شناسان و اساتید زبان و ادبیات فارسی از ژاپن و ژاپن شناسان ایرانی نقش ماندگار و بی نظیری را در راه شناخت هر چه بیشتر این دو ملت بزرگ با سابقه طولانی فرهنگی، تاریخی و صمیمانه ایفا کرده‌اند و همواره قدردان تلاش‌ها و نقش موثر آنان بوده و خواهیم بود.

وی افزود: خانم تسونادا حدود سی سال در حوزه زبان و ادبیات فارسی و همچنین خوشنویسی به خط فارسی، در اوج هنر و خلاقیت فعالیت دارد و بسیار خرسندیم که در رایزنی فرهنگی زمینه بهره‌مندی از این ظرفیت برای ارائه به مخاطبان فرهنگ دوست و علاقه‌مند ژاپنی فراهم شده است.

تسونانادا نیز ضمن تشکر از مردم ایران و رایزنی فرهنگی در حمایت از این فعالیت‌ها، ابراز امیدواری کرد بتوان هر چه بیشتر نسبت به معرفی فرهنگ و هنر ایران به علاقه مندان ژاپنی گام برداشت.

حداد عادل ریاست بنیاد سعدی در لوح تقدیر خود خطاب به این استاد زبان فارسی نوشته است:

«سرکار خانم تسونادا

آموزگار زبان فارسی و هنرمند خوشنویس ارجمند در ژاپن

تلاش‌های سی‌ساله شما به‌عنوان استاد زبان و ادبیات فارسی در ژاپن و کوششی که برای معرفی هنر خوشنویسی ایرانی کرده اید نقش ارزنده‌ای در تحکیم و تقویت پیشینه عمیق تاریخی و فرهنگی تمدن اسلامی – ایرانی در حوزه میراث ارزشمند دو ملت بزرگ ایران و ژاپن داشته است.

به پاس زحمات ارزشمند شما در زمینه آموزش زبان و ادبیات فارسی و هنر خوشنویسی ایرانی، این لوح تقدیر به پیشنهاد رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و نماینده بنیاد سعدی در توکیو- ژاپن- به سرکار عالی اهداء می‌شود.»

هیساکو تسونادا علاوه بر زبان وادبیات فارسی، به خوشنویسی ایرانی نیز تسلط دارد و در حال حاضر نیز از سوی رایزنی فرهنگی، زمینه تدریس و آموزش وی به مخاطبان ژاپنی فراهم است که با توجه به شیوع کرونا در حال حاضر به صورت مجازی برگزار می‌شود و بیش از ۱۲۵ فارسی آموز از سراسر ژاپن در آن شرکت می‌کنند.

وی پیش از این نیز سمینار مجازی «معرفی هنر خوشنویسی ایرانی» را با حضور علاقه‌مندان ژاپنی برگزار کرد و با هماهنگی دفتر یونسکو در ایران و پیگیری رایزنی فرهنگی، تعدادی از آثار وی در جشنواره و نمایشگاه «رقص قلم» با آثار هنرمندان کشورهای حوزه جاده ابریشم و از جمله ۶ هنرمند دیگر ژاپنی به نمایش در آمد و معرفی شد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید