برپایی نخستین جشنواره خوشنویسی قابوس در گنبد

Print
Email
نخستین جشنواره خشنویسی قابوس باعنوان هنر در آیینه انقلاب اسلامی به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر گنبدکاووس، انجمن خوشنویسی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برپا شد.

در مراسم افتتاحیه این جشنواره هنری که عصر سه‌شنبه در محل سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، شهردار گنبدکاووس در سخنانی هدف از برپایی این جشنواره را آشنایی نسل جوان با هنرمندان و بزرگان رشته خوشنویسی این شهرستان و اهتمام به تقویت وحدت اقوام ساکن در این دیار اعلام کرد.

سیدعلی اصغر موسوی گفت: توجه به هنر، هنرمندان و فعالیت‌های هنری و استفاده از این ظرفیت‌ها و فرهنگ غنی جرجان زمین و اقوام آن در انجام اقدامات عمرانی و توسعه شهری از برنامه‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر گنبدکاووس در دوره جدید است.

وی افزود: شورای شهر و شهرداری گنبدکاووس در نظر دارد با برگزاری جشنواره‌های مختلف هنری و فرهنگی در سطح شهرستانی، استانی، ملی و بین المللی این شهر و فرهنگ غنی آنرا به قطب هنری شمال کشور تبدیل کند.

موسوی اضافه کرد: شهر گنبدکاووس با فرهنگ غنی اقوام خود و داشتن بزرگان و مفاخر علمی و هنری از گذشته تا زمان حال حاضر، بدون تردید این ظرفیت را دارد تا به قطب فرهنگی شهرهای شمال کشور تبدیل شود.

نخستین جشنواره خوشنویسی قابوس در گنبدکاووس برپا شد

رییس شورای اسلامی شهر گنبدکاووس نیز در این مراسم گفت که نگرش و نگاه اعضای شورای شهر و شهرداری در دوره جدید توجه ویژه به مباحث زیباسازی شهری است که در همین راستا از ظرفیت فرهنگ غنی اقوام و هنرمندان استفاده خواهد کرد.

پرویز ناصری افزود: تلاش مجموعه شورای شهر و شهرداری گنبدکاووس این است تا برای انجام تمامی فعالیت های عمرانی با یک پیوست فرهنگی همراه باشد تا علاوه بر زیبایی بصری شهری، کارهای انجام شده نیز ماندگار باشند.

وی اضافه کرد: می‌توانیم با بهره گیری از فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی ملت ایران و بزرگان و پیشینیان آنها، فضاهای شاد فرهنگی و زیبا برای شهروندان گنبدکاووس ایجاد نماییم ضمن اینکه از فضای سالن‌های ساختمان فعلی شهرداری به‌عنوان گالری برای آثار هنرمندان استفاده کنیم و در احداث ساختمان جدید شهرداری نیز یک طبقه آن را به هنرمندان اختصاص دهیم.

همچنین رضا شجاعی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گنبدکاووس در این مراسم گفت: خط و خوشنویسی در آموزه‌های دینی و اسلامی بالاخص کتابت قرآن مورد توجه ویژه بوده و از این رشته به‌عنوان هنر تزیینی با شیوه روحانی نام برده شده است.

به گزارش ایرنا، در مراسم افتتاح نخستین جشنواره خوشنویسی قابوس که فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز حضور داشت، ۱۱۵ تابلو خوشنویسی در اندازه‌های مختلف از ۳۶ هنرمند این رشته به نمایش گذاشته شد.

این جشنواره و آثار ارائه شده در آن که با خط “نسخ، نستعلیق، شکسته نستعلیق و نقاشی خط” نگارش شده است، از امشب تا ۱۹ بهمن امسال هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۱ برای بازدید علاقمندان دایر خواهد بود.

شهرستان ۳۷۵ هزار نفری گنبدکاووس واقع در شرق استان گلستان، هنرمندان زیادی در رشته خوشنویسی از جمله ۲ هنرمند با درجه استادی، سه هنرمند با درجه فوق ممتاز و ۵۵ هنرمند با درجه ممتاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید