خاموشی خطوط دیگری را رقم نزنیم

Print
Email
استاد تاریخ هنر و پژوهشگر در زمینه خوشنویسی گفت: برای ارتباط بیشتر نسل جدید و گسترش هنر خطاطی باید درب‌های موزه، گنجینه اسناد و مجموعه‌های شخصی برای عموم به نمایش گذاشته شود.
نگاهی به دومین رویداد «خطوط خاموش» در اصفهان

شهاب شهیدانی در گفت‌وگو با آرتستور در حاشیه برگزاری نمایشگاه «خطوط خاموش» در اصفهان اظهار داشت: اصفهان حق همیشگی بر احیاگری خطوط اسلامی دارد و استاد حبیب الله فضایلی مهم‌ترین و اولین فردی بود که خطوط اسلامی را یکپارچه عرضه کرد و در زنده کردن اقلام خوشنویسی سهم بسزایی داشت.

وی افزود: استاد فضایلی این عصاره مکتب اصفهان نه تنها به قلم و هنر بلکه به نظر و پژوهش تا حدود بسیاری راه را بر همگان هموار کرد. کافی است دو شاهکار «اطلس خط» و «تعلیم خط» را از تاریخ خوشنویسی معاصر ایران حذف کنیم، آنگاه معلوم نبود که در تاریخ خط ایران چه اتفاقی می‌افتاد.

استاد فضایلی، مهم‌ترین ستون تاریخ خوشنویسی

استاد تاریخ هنر و پژوهشگر خوشنویسی با بیان اینکه مهم‌ترین ستون تاریخ خوشنویسی نقش استاد فضایلی است، گفت: استاد فضایلی در سال‌هایی که دسترسی به تصاویر و امکانات وجود نداشت با دیدن کتیبه‌ها و سفر کردن سعی در تمرین خطوط مختلف داشت و وی از پیشگامان احیای خطوط اسلامی است.

وی در خصوص خاموشی برخی از خطوط تصریح کرد: اولین بار پیشگامان و بزرگان خط، خطوط پراکنده را نهادینه و تبدیل به قلم می‌کنند اما همواره اقلام و گونه‌های مختلف و متنوعی از خطوط وجود داشته که همچنان کشف نشده است، بنابراین اولین خاموشی با از بین رفتن بسیاری از خطوط اتفاق می‌افتد و بعد از آن اقلام شناخته شده ۶ گانه خوشنویسی به عنوان اقلام رسمی مطرح می‌شوند.

خاموشی خطوط در دوران صفوی و پهلوی

شهیدانی با بیان اینکه خاموشی دوم خطوط در دوره صفوی رخ می‌دهد، گفت: با پیدایش قلم نستعلیق، شدت گرفتن علاقه‌مندی ایرانیان به این خط و رواج این نوع قلم باعث می‌شود که دیگر اقلام به تدریج کمرنگ و کنار بروند.

وی افزود: خاموشی سوم از دوره پهلوی به دلیل رواج سایر هنرها، مدرنیسم و شبه مدرنیسم آغاز می‌شود که در خوشنویسی و سایر هنرها و رفتارهای ایرانی‌ها که سنتی عمل می‌کردند گسست ایجاد می‌شود که حتی برخی از شیوه‌های تراش و ساخت کاغذ منسوخ شده است.

اسناد تاریخی و هنر خط را در معرض عموم قرار دهید

استاد تاریخ هنر و پژوهشگر در زمینه خوشنویسی خاطر نشان کرد: هنگامی که به جاذبه اقلام و خطوط تاریخی اسلامی و تلاش هنرمندان برای احیاگری آنها توجه می‌کنیم، متأسفانه می‌بینیم که بسیاری از آنها در زیر قوانین و قواعد بی‌رویه موزه‌های داخلی و یا اسناد و مدارک برای عموم قابل مشاهده نیستند.

وی ادامه داد: بنابراین لازمه احیا و گسترش این نوع از هنرها در معرض عموم قرار دادن است که به همت نمایشگاه‌ها و مراکز فرهنگی رخ می‌دهد که همه مردم و علاقه مندان بتوانند از این اسناد تاریخی استفاده کنند.

تقدم ارزیابی خط بر خوشنویسی

شمیرانی یادآور شد: خطوط و اقلام خوشنویسی تدریجی به وجود می‌آیند اما به هر حال افرادی این خطوط و اقلام را نهادینه و نظام‌مند کردند و اگرمجموعه‌ای از تحولات خط را ارزیابی کنیم آنگاه می‌توانیم به خوشنویسی بپردازیم.

وی با اشاره به دومین رویداد ملی خطوط خاموش گفت: این رویداد با نمایش آثار منتخب ملی و برگزاری کارگاه‌های خطوط سنتی و بازخوانی خطوط برگزار شده است و تا تاریخ ۲ تیرماه در عمارت سعدی اصفهان میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. همچنین در تلاش هستیم که کتابخانه تخصصی خط و خوشنویسی راه اندازی کنیم تا مکانی برای ارتباط و دیدار اساتید و علاقه‌مندان فراهم شود.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید