رونمایی قرآن کتابت شده استاد مرتضی شعبانی

Print
Email
آیین رونمایی از قرآن کتابت شده به خط نستعلیق توسط هنرمند گرامی استاد مرتضی شعبانی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و  انجمن خوشنویسان شعبه‌ی همدان در تاریخ 21 بهمن ماه 1399 در سالن کنفرانس مجتمع هنری سینمایی شهید آوینی با حضور مسئولین و جمعی از هنرمندان نجام گرفت.

استاد شعبانی تا کنون چهار بار موفق به کتابت قرآن شده‌اند و چهارمین قرآن کتابت شده‌ی ایشان به خط نسخ و به شیوه‌ی عثمان طه کتابت شده است.

اولین قرآن کتابت شده توسط استاد شعبانی، به خط نسخ ایرانی بود که به خانواده‌ی شهدا و ایثارگران شهرداری، دومین کتابت به خط نستعلیق انجام گرفت که به خانواده‌ی سردار سلیمانی تقدیم شد. سومین قرآن به خط ریحان کتابت شده و چهارمین قرآن به خط نسخ و به شیوه عثمان طه کتابت شده است.

استاد شعبانی از ۱۲ سالگی تمرین خط را شروع کردند و در ۱۸ سالگی به استخدام ارتش در آمدند. در آزادسازی قروه همراه شهید صیاد شیرازی بودند و همزمان با جنگ به دشت آزادگان رفته و داوطلبانه به شهید چمران پیوستند.

استاد شعبانی، سرپرستی، عضویت در شورای انجمن خوشنویسان همدان و عضو مجمع خوشنویسان ایران را در کارنامه خود دارد و در طول ۶۵ سال زندگی خود فعالیت‌های کمی و کیفی زیادی داشته‌اند.
استاد خوشنویسی در آیین رونمایی از مصحف شریف کتابت شده، بیان داشتند بیش از ۵۶ سال است در هنر خوشنویسی فعال هستند اما از سال ۹۶ که انس با قرآن پیدا کرده‌اند فصلی نو در زندگی ایشان رقم خورده است.

استاد شعبانی روزانه ۱۸ الی ۲۰ ساعت وقت گذاشتند و در عرض سه سال موفق به کتابت چهار قرآن شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید