لزوم کشف استعدادهای هنری در مناطق محروم/ فرهنگ مرهون خطاطی است

Print
Email
امام جمعه بجنورد بخشی از فرهنگ و آداب ایران اسلامی را مرهون هنر خطاطی دانست و گفت: باید در مناطق کم برخوردار استعدادها در این رشته هنری کشف شود.
لزوم کشف استعدادهای هنری در مناطق محروم/ فرهنگ مرهون خطاطی است

به گزارش آرتستور، حجت الاسلام والمسلمین رضا نوری عصر پنج شنبه در دیدار مدیران اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی که به مناسبت هفته خوشنویسی در دفتر امام جمعه بجنورد برگزار شد، اظهار کرد: خط و خوشنویسی هیچوقت با ابتذال و مسائل غیر اخلاقی عجین نبوده و نخواهد بود.

امام جمعه بجنورد با اشاره به تاریخ کهن خوشنویسی در اسلام و ایران، گفت: بخش مهمی از فرهنگ، معنویت، اخلاق و آداب مرهون هنر خطاطی و خوشنویسی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش از تأثیر گذاری و نمود هنر خوشنویسی و زیبانویسی در زیباسازی و نمای شهری سخن گفت.

حجت الاسلام نوری هم چنین بر لزوم پرورش و کشف استعدادهای هنری و خوشنویسی در راستای احیا این هنر در مناطق کم برخوردار تاکید کرد و بیان داشت: تکریم و تجلیل از هنرمندان فعال این حوزه در راستای دیده شدن این هنر در روستاها امری ضروری است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با بیان اینکه چشم نوازی و تأثیر گذاری این هنر و نگاه کردن و دیدن آثار هنری شاخص باعث ایجاد حس معنوی و خضوع می‌گردد، تصریح کرد: با توجه به اهمیت انجمن خوشنویسان به عنوان یک انجمن قدیمی و جریان ساز، تشکیل مداوم و جریان دار نشست‌های انجمن در راستای بالندگی این هنر و دیده شدن آن در بین آحاد مردم باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

وی لازمه فعالیت در عرصه خوشنویسی را عشق و علاقه دانست و با توجه به اینکه خوشنویسی صرفاً یک حرفه نیست، اظهار داشت: هنرمندان متعدد و پایبند به مبانی اخلاقی و رفتاری همراه با ارائه آثار جریان ساز و همزمان با گفتمان‌های اجتماعی و دینی و مذهبی در این عرصه نقش آفرین خواهند بود.

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: انجمن‌های خوشنویسی در سراسر استان در عرصه آموزش، تولید آثار و برپایی نمایشگاه‌های خوشنویسی فعالیت می‌کنند.

وی ضمن اشاره به اثرات معنوی خوشنویسی در جامعه، گفت: برگزاری جشنواره مجازی با هدف ترغیب مردم برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تولید اثر در این ارتباط نشان دهنده دغدغه مندی جامعه هنری برای انجام مسئولیت‌های اجتماعی است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید