خوش به حال آنکه بعد از خط خوش …

Print
Email
کتابت آیات قرآنی مایه آرامش وجود این خوشنویس خادم یار حرم رضوی است.

دوران کودکی اش را خوب به یاد داشت. زمانی که پول جیبی هایش را جمع می کرد و با آنها کاغذ و مقوا می خرید. سپس عبارات ارزشمندی به مناسبت ولادت باشهادت ائمه اطهار علیهم السلام ، بر روی این مقواها می نوشت و آنها را بین مردم پخش می کرد. این عشق و ارادت عمیقش به هنر کتابت موجب شد تا وارد عرصه هنر خوشنویسی شود و هنردست خود را در مسیر اشاعه فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی بکار گیرد. او اکنون در اواخر دهه هفتم زندگی خود بسر می برد و یکی از استادان برجسته خوشنویسی ایران است. این هنرمند در طول زندگی پربارش همیشه دلداده خدمت به درگاه اهل بیت (علیهم السلام بوده و هست. چنانکه تلوی این شیفتگی در آثارش که مزین به کلام وحی واحادیث است، تجلی یافته است. آثاری که ماه گذشته منتخبی از آنها در قالب نمایشگاه نشان ارادت، میهمان سالن شماره سه نگارخانه رضوان در موزه مرکزی آستان قدس رضوی شد. برگزاری این نمایشگاه خوشنویسی در حرم مطهر امام هشتم «ع » زمینه ای شد تا نامش هم در فهرست بلندبالای واقفان آستان قدس رضوی ثبت شود.

میرحسین زنوزی متولد ۱۳۲۹ و اهل آذربایجان شرقی است این هنرمند پیشکسوت از جمله خادم یاران هنری رضوی است که ۱۷ سال هم مسئول انجمن خوشنویسان تبریز بوده است. او می گوید: «بتازگی سه اثرنفیس خود را که مزین به خط نستعلیق و آیات قرآنی و مضامین مذهبی است و در نمایشگاه نشان ارادت مشهد مقدس در معرض دید اهل هنر و معرفت قرار گرفته بود، به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردم. در واقع اگر امکانش بود تمامی آثارم را تقدیم این استان ملکوتی می‌کردم. البته در دهه ۷۰ هم اثری را به این مجموعه بزرگ موقوفاتی تقدیم کرده بودم. استاد زنوزی از انجام این حرکت فرهنگی بسیار خوشحال است و آن را یک جریان برآمده از دل می داند و ادامه می دهد: «برپایی نمایشگاه در حریم امن رضوی مایه افتخارم بود. در این بین، اهدای این آثار که موجب پیوند بیشترم با این استان نورانی شد، نهایت آرزویم بود که به حقیقت پیوست. امیدوارم مورد قبول حضرت رضار (ع) هم قرار گرفته باشد.
کتابت آیات قرآنی مایه آرامش وجود این خوشنویس خادم یار حرم رضوی است. او که ۱۵ سال است به عضویت شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران درآمده است با چرخش قلم خود بر روی کاغذ، نیایش و خودسازی می کند. زنوزی با اشاره به اعتبار جهانی و معنویت محیط موزه و کتابخانه حرم مطهر امام رضاع» می گوید: «تجربه اهدای آثارم را به مکان های دیگری هم دارم، اما متأسفانه آن نهادها از آثارم استفاده بهینه نکردند و چگونگی نگهداری از آثار اهدایی ام بدرستی مشخص نیست، در حالی که موزه آستان قدس رضوی مکانی است که در آن از چنین آثاری بخوبی حفاظت می شود. از سوی دیگر، هنردوستان با اخلاص و دیدی معنوی به آثار نگاه می کنند. به گفته این واقف، خوشنویسی هنری است که در اسلام به آن تأکید بسیار شده است و در تمامی موزه ها می توان اثر این هنر قدسی را یافت. او درباره وقف آثار فرهنگی همچون نسخه های خطی و مرقعات نفیس به موزه ها می گوید: «با این اقدام بخوبی از میراث هنری گذشته کشور صیانت می شود. همچنین این آثار دیگر در یک خانه زندانی نیستند و خیل عظیم مردم امکان بازدید از آنها را دارند. نام فرهنگ دوستان هم با اهدای این آثار جاودانه می شود

Source link

دیدگاهتان را بنویسید