نمایشگاه نقاشی‌خط «شکوفایی» افتتاح شد

Print
Email
نمایشگاه آثار نقاشی خط «شکوفایی» با حضور هنرمندان و اساتید انجمن خوشنویسان ایران و به همت نگارخانه فرهنگسرای گلستان افتتاح شد.
نمایشگاه نقاشی‌خط «شکوفایی» افتتاح شد

به گزارش آرتستور به نقل از روابط عمومی مراکز فرهنگی و هنری منطقه ۸، نمایشگاه آثار نقاشی خط «شکوفایی» با حضور مهدی فلاح خوشنویس، علی اشرف صندوق آبادی نایب رئیس انجمن خوشنویسان ایران، هوشنگ میرشفیعی رئیس سابق آموزش و پرورش منطقه ۲ و علی گنجی، عارف براتی مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران، محسن میرحسینی مدیر روابط عمومی انجمن خوشنویسان، یادگار خیام رئیس آموزش انجمن خوشنویسان ایران، غلامرضا سپهری رئیس انجمن خوشنویسان تهران بزرگ و جمعی از هنرمندان نقاشی خط ۲۱ آبان ماه در نگارخانه فرهنگسرای گلستان افتتاح شد.

نمایشگاه آثار نقاشی خط «شکوفایی» با آثار جمعی از هنرجویان گروه شهران و دیباجی اساتید میرشفیعی و گنجی با حدود ۶۰ اثر در نگارخانه گلستان در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

مهدی فلاح خوشنویس در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: در وصف و گسترش هنرهای متعالی کشورمان و شناساندن هنرمندان معاصر کشورمان برپایی چنین نمایشگاه‌هایی جای قدردانی دارد و زمینه را برای جوانان علاقمند به این هنر و شکوفایی استعدادهای آنان مهیا می‌کند. هنر از نظر من یعنی زیبایی و زیبایی یعنی زندگی بخشیدن، ما در این جهان به دو چیز نیازمندیم علم و زیبایی، علم می‌تواند بدون هنر به راه خود ادامه دهد هنر مربوط به درون و روح ماست و در سایه زیبایی می‌تواند همیشه ما را مغذی نگه دارد، علم بدون هنر می‌تواند به راه خود ادامه دهد ولی هنر بدون علم راه به جایی ندارد و ما نیازمندیم بتوانیم از سرشت خداوندی که به ما عطا شده نهایت استفاده صحیح را بکنیم در این صورت هنرمند نیاز به استفاده از منابعی دارد که بتواند در بحث زیبایی شناسی استفاده کند.

وی توضیح داد: چند گروه هنرمند داریم یک گروه هنرمند محقق هستند که تلاش کردند اندوخته‌های گذشتگان ما از مسائل علمی و فهرستی که چه کسانی و چه هنرمندانی از ادوار مختلف موفق شدند مثلاً در بحث خوشنویسی و خط نستعلیق که توسط هنرمندان بزرگ ما ساخته و پرداخته شده و هر کدام از بزرگان خوشنویس ما در زمان خود تأثیرات شگرفی بر آن داشتند. گروه دیگر کسانی هستند که در نحوه آموزش و انتقال اندوخته‌ها و تجاربشان بسیار قدرتمند و قابل احترام هستند. دسته سوم خلاق و توانمند هستند اما متأسفانه قدرت انتقال را ندارند که بتوانند معلمی را به درستی انجام دهند ولی در جای خود بسیار ارزشمند هستند و در این زمینه انجمن خوشنویسان تلاش‌های ارزشمندی کرده است. دسته آخر که بسیار اندک و بسیار قابل احترام هستند کسانی هستند که هم خلاق هستند و هم معلم بسیار خوبی هستند که اینها واقعاً نادرند که من می‌توانم استاد گنجی را جزئی از این نوادر بشمارم که علاوه بر اینکه بسیار خوشنویس ماهر و هنرمند توانمندی است در بحث معلمی نیز واقعاً موفق هستند و هر سال نمایشگاه‌های معتبری را به نحو شایسته و با تلاش عزیزانی که برای هنر این سرزمین ارزش قائل هستند برپا می‌کنند که واقعاً مفید هست که باید انصافاً از ایشان تشکر کرد.

رنجبریان مدیر فرهنگی و هنری منطقه ۸ نیز بیان کرد: هنرمند از احساس خود استفاده می‌کند و بر اساس مکنونات قلبی و نعمت الهی که حق تعالی به او داده هنر خود را نمایان می‌کند و ما عالی‌ترین تعالیم عرفانی و معانی بشری را در هنر هنرمند به زیبایی درک می‌کنیم و اینجاست که قطعه‌ای از استاد میرعماد، استاد حسن و استاد حسین میرخانی را می‌بینیم و به وجد می آییم و لطافت روحی و نعمتی را که حق تعالی به آنها داده را درک می‌کنیم، جامعه امروز ما به گوهر گمشده اخلاق و انسانیت نیاز دارد و هر چقدر این هنر زیباتر باشد در جامعه امروزی بروز و ظهور آن بیشتر است.

هوشنگ میرشفیعی دیگر سخنران مراسم افتتاحیه نمایشگاه شکوفایی درباره نقش هنر در زندگی امروزی گفت: هنر خوشنویسی متعلق به ما ایرانیان هست و ما بخشی از آموزش مان در دوره ابتدایی به هنر خوشنویسی اختصاص دارد. من به شما خانواده‌های گرامی تبریک می گویم که عاشقانه در کنار فرزندان خود هستید که هنر را بیاموزند و این آموخته‌ها را ترویج دهند و به دیگران یاد دهند. هنر در هیچ کجای دنیا ارزش خود را از دست نداده و هنرمند در جایگاه رفیعی قرار دارد و انسان‌های ارزشمند و دانا و انسان‌هایی که چشم بینایی دارند به هنر و هنرمند ارزش گذاری واقعی می‌کنند و من به کسانی که در این حوزه ورود پیدا کردند نیز تبریک می گویم و آرزو می‌کنم که آثار شما در آینده نزدیک در سایر نقاط دنیا به تصویر کشیده شود و ایرانی و هنر ایرانی در قله افتخارات تمام دنیا بدرخشد و در بین شما افرادی را شاهد باشیم که آثارشان ماندگار باشد و زیبایی‌های کشورمان و فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی را به تمام دنیا معرفی کند.

علی اشرف صندوق آبادی نایب رئیس انجمن خوشنویسان ایران به عنوان سخنران آخر این مراسم گفت: ابتدا باید تبریک گفت به جامعه خوشنویسی که در این شرایط سخت کرونایی و دیگر چالش‌های مختلفی که در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی داریم این جمع فرهیخته و هنرمند را در این نمایشگاه کنار هم گرد آورده و در این حوزه فعالیت می‌کنند. به آقای گنجی تبریک می گویم که زکات علم خود را با تربیت و آموزش بسیار خوب فرزندان عزیزمان که باعث ترویج نقاشی خط و خوشنویسی هستند، پرداخت کرده و تبریک به این هنرمندان که با این همه تلاطمی که وجود دارد اولاً درصدد آرامش خود هستند یعنی هنرمندان ابتدا دنبال آرامش و تلطیف و تعالی روح خود هستند و خاصیت هنر این است که انسان را لطیف می‌کند و نگاه و دقت انسان را عمق می بخشد و حساسیت فرد را به اتفاقات اطراف خود بالا می‌برد و عمیق‌تر تحلیل می‌کند.

وی بیان کرد: این نکته بسیار ارزشمندی است و شما مسیری را طی می‌کنید که مورد تأیید خداوند هم هست چون خدا زیباست و زیبایی‌ها را دوست دارد. دوم اینکه شما آثار دلنواز و دلنشینی را خلق می‌کنید که فضا و مخاطبین را دعوت می‌کند به حظ بصری که شما بردید و این لحظات شیرین را با آنان شریک می‌شوید و باعث تلطیف روح و روان مخاطب خود می‌شوید و روشنی بخش جامعه اطراف خود می‌شوید و از آنجا که بالغ بر هشتاد درصد شرکت کنندگان این نمایشگاه خانم هستند و خانم‌ها محور خانواده هستند و انسان‌های متعادل و لطیف و با احساس و دیگر دوست و نوع دوست، آیا اگر جامعه ما به این سمت و سو که تشویق خانم‌ها به هنر است برود این مباحث و چالش‌های امروزی را خواهیم داشت؟ و این نقش بی‌بدیل هنر است.

نمایشگاه آثار نقاشی خط «شکوفایی» روز جمعه بیست و یکم آبان ماه در نگارخانه گلستان افتتاح و تا چهارم آذرماه در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. فرهنگسرای گلستان به نشانی میدان هلال احمر، خیابان گلستان، جنب بوستان فدک است و شماره تماس ۷۷۸۱۳۸۰۲ جهت آگاهی بیشتر اعلام می‌شود.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید