هنر نستعلیق را قبل از مصادره ثبت کنید

Print
Email
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: هنر خوشنویسی نستعلیق متعلق به این مرز و بوم است و باید مسئولان کشور قبل از مصادره آن به نام سایر کشورها، به نام ایران ثبت کنند.
هنر نستعلیق را قبل از مصادره ثبت کنید

به گزارش آرتستور، آیت‌الله سید حسن عاملی عصر دوشنبه در نخستین هنرواره ملی خوشنویسی ایران دل در حوزه هنری اردبیل اظهار کرد: به همت هنرمندان و با مفاهیمی ارزشمند این هنرواره برگزار شده و آثار منتخب در قالب نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

وی هنر خوشنویسی را هنر ناب ایرانی برگرفته از مفاهیم و مبانی ارزشی و الهی توصیف کرد و گفت: ما باید این هنر را ارج نهاده و خوشنویسی نستعلیق را که میراث گذشتگان است، به خوبی صیانت کنیم و قبل از اینکه دیگران آن را به نام خود ثبت کنند، شایسته است به نام ایران به ثبت جهانی برسانیم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل تصریح کرد: خط ثلث به نام کشور ترکیه به ثبت رسیده در حالی که هیچ آثاری از خط عربی در این آثار هنری دیده نمی‌شود که به جای آنکه کشور عراق خط ثلث را به نام خود ثبت کند، ترکیه در این زمینه پیشقدم شده و با برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مختلف در کنار ابنیه‌های تاریخی سعی می‌کند خط ثلث را به اسم کشور خود ترویج و تبلیغ کند.

آیت‌الله عاملی هنر خطاطی را آمیخته‌ای از سایر هنرها به ویژه انتقال مفاهیم ارزشمند توصیف کرد و افزود: شایسته است چنین نمایشگاه‌هایی در سطح ملی در تهران برگزار شده و از پدیدآورندگان این آثار با مفاهیم عالی تجلیل شود.

وی استفاده از اشعار ناب ایرانی را در خلق خوشنویسی نستعلیق و نستعلیق شکسته یادآور شد و خاطر نشان کرد: متون ارزشمندی برای این هنرواره تعیین شده تا در قالب این شعر «همه عالم تن است و ایران دل» هنرمندان بتوانند آثار زیبایی را خلق کنند.

آیت‌الله عاملی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: هنر بهترین ابزار در انتقال مفاهیم تربیتی، ارزشی، دینی و اعتقادی است و نباید از شاهکارهای هنری در بستر انتقال این مفاهیم استفاده نکنیم.

وی بیان کرد: پیشنهاد برگزاری کنگره علمی شاعر معروف ایرانی نظامی گنجوی را با همکاری دانشگاه تبریز ارائه کردیم و ۲ جلد مقالات تحقیقی به کسب آثار نظامی گردآوری شده که انتظار می‌رود این آثار به زبان‌های بین‌المللی ترجمه و انتشار یابد.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: ما باید قدر سرمایه‌های ادبی، فرهنگی و هنری این مرز و بوم را بیش از گذشته بدانیم و نسبت به معرفی آن بر مبنای فرهنگ و مدنیت خود اقدام کنیم تا دیگران از آن به نفع خود بهره‌برداری نکنند.

وی از فعالان حوزه تربیتی به ویژه مهد کودک‌ها و مدارس ابتدایی خواست تا از طریق آثار هنری، فیلم، انیمیشن، کارتون و سایر آثار برای نسل آینده مفاهیم ارزشی، قدسی و همچنین مبانی تربیتی را منتقل کرده و نسل‌های آینده را بیشتر با این مفاهیم آشنا کنند.

امام جمعه اردبیل گفت: امیدواریم در سایر رشته‌ها نیز هنرمندان پای کار آمده و بتوانند زمینه خلق آثار ارزشمند را در انتقال مواریث عظیم این کشور فراهم کنند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید